E-learning to termin określający sposób nauczania wykorzystujący komputery oraz Internet.
Jeszcze do niedawna traktowany był jako narzędzie wspomagające nauczanie. W ostatnim tygodniach, w związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną pojawieniem się koronawirusa SARS CoV-2 e-learning ratuje kryzys w edukacji w skali globalnej.
Z tego artykułu dowiesz się jakie są zalety e-learningu i jak dzięki niemu możesz pożytecznie wykorzystać czas spędzany przymusowo w domu.
A czym jest e-learning?
E-learning umożliwia kształcenie się, ukończenie różnego rodzaju kursów i szkoleń, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że posiadamy komputer z dostępem do Internetu - i możemy stać się członkami szkoły prowadzącej zajęcia na płaszczyźnie wirtualnej lub uczestnikiem dowolnego kursu on-line.
E-learning niesie ze sobą mnóstwo korzyści - osoba, która decyduje się na kurs sama decyduje o tempie przyswajania wiedzy i czasie podjęcia nauki.
Jest to bardzo elastyczny i likwidujący bariery terytorialne model nauczania.
Przede wszystkim e-learning posiada pewne charakterystyczne, wyróżniające cechy:
proces nauczania ma miejsce w sieci komputerowej
komunikacja pomiędzy poszczególnymi uczestnikami kształcenia jest dwukierunkowa
nauczanie opiera się na odpowiednio do tego przygotowanej metodyce
system edukacyjny wspierany jest platformą zdalnego nauczania
wykorzystuje się media elektroniczne.
E-nauczanie zawiera więc w sobie kilka podstawowych kryteriów:
odpowiednia metodyka
zastosowanie komputera i technologii internetowych
sieciowość.
Do niedawna nauka online wykorzystywana była głównie jako sposób na dokształcanie i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez różnego rodzaju kursy on-line. Kursy dostępne są praktycznie z każdej dziedziny - od nauki szycia, przez kursy programowania po kursy przygotowujące do egzaminów na uczelnie.
Wiele kursów jest certyfikowana, czyli kończy się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu - wykonanie niezbędnych zadań oraz zdanie końcowego egzaminu. Takie certyfikaty mają coraz większą wartość na rynku pracy.
Łatwy dostęp do różnych źródeł wiedzy ( na przykład dzięki możliwościom udostępnianym przez platformę zdalnego nauczania).
Możliwość prowadzenia szkolenia dla bardzo dużej grupy słuchaczy (w stacjonarnych warunkach sale wykładowe zazwyczaj mają pewne ograniczenia co do ilości uczestników szkoleń).
Łatwy nadzór postępów nauczania i sprawdzanie zdobytej wiedzy.
Jednolity przekaz dla wszystkich słuchaczy określonego kursu czy szkolenia.
Możliwość objęcia szkoleniem wszystkich pracowników bez konieczności zebrania ich fizycznie w tym samym miejscu i czasie.
Jednolity przekaz.
Łatwe kontrolowanie postępów przyswajania wiedzy przez osoby objęte szkoleniem.
Znaczna redukcja kosztów (eliminuje się opłaty związane z dojazdem pracowników do miejsca szkolenia, zapewnienia im ewentualnego wyżywienia czy noclegu).
Oszczędność czasu - szkolenie może się odbyć w godzinach pracy zatrudnionych osób, a nierzadko nawet w trakcie wykonywania ich obowiązków.
Usprawnienie prowadzenia szkoleń - wiele testów, sporządzane raporty są często tworzone automatycznie, przez co osoby zajmujące szkoleniami mogą skupić się na innych obowiązkach.
Byłoby złudne twierdzenie, iż e-learning nie ma wad. Oczywiście ma i to calkiem sporo - nie górują one jednak nad jego zaletami. Dodatkowo wady i zalety tej metody nauczania rozważać należy zawsze w określonym przypadku, nie oderwanym od konkretnych osób i konkretnych potrzeb. Do kwestii, które w przeważającej liczbie przypadków uznać można za wady zaliczymy zatem:
Ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Kontakty bezpośrednie sa bardzo ważne i żadna pośrednia ich forma nie zastąpi osobistego kontaktu. Edukacja tylko i wyłącznie w formie zdalnej może dla niektórych studentów wiązać się z poczuciem swoistego osamotnienia. W obecnym czasie pandemii koronawirusa tą wadę można uznać za największą zaletę e-learningu.
Wydatki związane z wdrożeniem systemu zdalnego nauczania są znaczne - wiążą się z koniecznością dokonania zakupu określonego sprzętu, oprogramowania, szkoleniem osób mających prowadzić szkolenia. Również koszt opracowania konkretnego kursu jest większy niż w tradycyjnej metodzie - gdyż oprócz podstawowych treści dobrze jest również przygotować właściwą grafikę, posłużyć się odpowiednio narzędziami informatycznymi)
Zdarza się, iż określona osoba pomimo chęci nie może uczestniczyć w e-szkoleniu - na przykład z powodu posiadania zbyt wolnego łącza lub przerwy w dostawie Internetu
Aby efektywnie uczestniczyć e-learningu należy wykształcić w sobie odpowiednią motywację do nauki. Niektórzy kursanci/studenci maja spory problem z samodzielnym przygotowaniem się czy samodyscypliną.
Wśród tych mniej korzystnych aspektów e-learningu pojawia się także kwestia problemów z ochroną praw autorskich.
Aby kształcenie okazało się efektywne konieczne są interakcje pomiędzy określonym nauczycielem (osobą prowadzącą szkolenie), a uczniem. Dialog jest podstawowym aspektem prawidłowych procesów dydaktycznych.
Jakie kwestie zdalnego nauczania mogą zatem wspomagać proces dydaktyczny?
Różne formy prezentacji materiału przerabianego na szkoleniu.
Umiejętne przekazywanie treści programowych.
Dostęp do zaawansowanego oprogramowania edukacyjnego.
Systematyczne sprawdzanie przyswojonej przez uczestników szkolenia wiedzy.
Zachęcanie do dodatkowej samodzielnej pracy, wykonywania określonych ćwiczeń.
Nastawienie na dialog, możliwość wyrażania opinii przez uczestników szkolenia.
Wybór optymalnych w danym szkoleniu technik nauczania.
Analiza poszczególnych etapów kształcenia.
Niewątpliwie dla uczestników edukacji zdalnej duże znaczenie w efektywnym przyswajaniu wiedzy mają czynniki motywacyjne - takie jak nagradzanie, wzmacnianie, czy zachęcanie do angażowania się w określone działania. Każdy przebyty kurs ukończony certyfikatem wzbogaci również nasze CV, które szybko i profesjonalnie możesz wykonać na tej stronie https://cv-wzor.com. Przeczytaj więcej o zaletach nauki przez internet.