Do tego, że otaczająca nas technologia staje się bardziej mobilna nie trzeba nikogo przekonywać. Tablety stają się coraz bardziej powszechne i coraz widoczniej udoskonalane są ich funkcje. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować się do rosnących potrzeb swoich użytkowników i dać im możliwość jak największej funkcjonalności urządzenia. Tablety maja jednak pewne ograniczenia, które nie pozwalają na całkowitą rezygnację z tradycyjnego laptopa.
Tablet, będący bardzo cienkim i lekkim urządzeniem z ekranem dotykowym 7-10 cali to z pewnością niezwykle wygodne przenośne urządzenie - zarówno ze względu na swoje gabaryty, jak i możliwości. Możemy za jego pomocą sprawdzić pocztę, przeglądać strony www, czytać książki, a nawet grać w gry i korzystać z innych aplikacji w sieci. Nie ulega jednak wątpliwości, że na dzień dzisiejszy tablety nie wyprą laptopów.
Te drugie bowiem dają możliwość dużo sprawniejszej pracy, przygotowania skomplikowanych dokumentów, prezentacji, czy tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Wiele z tych zadań jesteśmy w stanie zrobić na tablecie - jednak musielibyśmy na to poświecić znacznie więcej czasu, czy energii. Laptop zatem umożliwia sprawne wykonanie zadań i szybkie tworzenie tekstów, zaś tablet to wygoda dla osób przede wszystkim "konsumujących" treści, będących często w podróży i ceniących niewielkie gabaryty urządzenia.
Tablet i laptop nie muszą się wykluczać - z całą pewnością mogą się uzupełniać. Zastanawianie się jednak nad rezygnacją z laptopa przy zakupie tabletu należy mimo wszystko w wielu przypadkach rozstrzygnąć na plus laptopa - gdyż nie wszystkie skomplikowane operacje wykonać będziemy mogli przy użyciu tabletu. Aby w pełni zrozumieć specyfikę zarówno jednego, jak i drugiego urządzenia warto zapoznać się z ich podstawowymi zaletami i ograniczeniami.
Fizyczna klawiatura - daje ona wygodę pisania i sprawia, że pisanie jest sprawniejsze i szybsze. O ile nie ma to znaczenia w zakresie pisania krótkich wiadomości, o tyle przy redagowaniu długich tekstów wpływa na ułatwienie pracy. Sprawdza się to nie tylko przy tworzeniu prezentacji, tworzeniu rozbudowanych tekstów, ale także wszelkich innych pracach biurowych, które wymagają sprawnego działania i ograniczenia nakładów czasowych. Wykonać można na nim znacznie więcej operacji niż na tablecie.
Duża trwałość - ekran i obudowa laptopa są stosunkowo wytrzymałe i nie trzeba cały czas uważać, aby nie zarysować ekranu w podróży czy podczas przenoszenia.
W trakcie korzystania z laptopa można go rozbudować - chociażby kupując większą pamięć RAM, czy też dysk twardy o większych rozmiarach. Laptopy same w sobie są jednak nastawione na wydajność, możliwie dużą pamięć i spory dysk twardy.
Niewielkie rozmiary i bardzo niska waga - pozwala to na bezproblemowy transport i przemieszczanie urządzenia. Posiadają ponad to dotykowy ekran, którego przekątna to 7-10 cali - nie ma przy tym potrzeby przenoszenia ze sobą klawiatury.
Intuicyjność obsługi i nieskomplikowane korzystanie z urządzenia.
Bardziej funkcjonalny i szybszy dostęp do internetu - wynika to z z możliwości korzystania z tabletu praktycznie w każdym miejscu. Tablety mają dotykowe wyświetlacze, które pozwalają na wygodne wyszukiwanie danych w sieci. Jeśli używamy tabletu przede wszystkim do surfowania w sieci, z pewnością doskonale spełni swoje zadanie.
Synchronizacja z telefonem np. smartfonem.
Brak możliwości efektywnego stosowania ekranu dotykowego.
Dłuższe uruchamianie niż ma to miejsce w przypadku tabletu - jeśli chcemy chociażby sprawdzić szybko pocztę, musimy poczekać, aż urządzenie się uruchomi.
Większe gabaryty - ograniczone możliwości przenoszenia urządzenia - ma on większe rozmiary niż tablet i nie zawsze możliwie jest zabranie go w każde miejsce.
Ograniczony czas pracy baterii - w większości przypadków wytrzymuje ona krócej, niż bateria w tablecie.
Stosunkowo wysoka cena - musimy za nie zapłacić często niemałą kwotę. Tańsze urządzenia nierzadko okazują się kiepskiej jakości i charakteryzują się małą wydajnością.
Ograniczone możliwości określonych form aktywności - jak chociażby pracy z edytorem tekstowym czy arkuszem kalkulacyjnym. Pisanie czy praca z arkuszem kalkulacyjnym może być na tablecie utrudniona i czasochłonna, podobnie jak w przypadku tworzenia różnorodnych prezentacji multimedialnych. Powodem ograniczeń jest stosowanie tylko i wyłącznie dotykowej klawiatury i dotykowego wyświetlacza.
Tablety są w pewnym sensie rewolucją w świecie informatyki i komputerów. Wyjątkowo mobilne i wygodne urządzenia można zabrać wszędzie, a intuicyjność ich obsługi pozwala nam na sprawne przeszukiwanie zasobów sieci. Rzadko jednak zdarza się, że laptopa można całkowicie zastąpić tabletem - byłoby to możliwe, gdybyśmy wykorzystywali urządzenie przede wszystkim do surfowania po Internecie czy przeglądania zasobów Internetu.
Często jednak konieczne jest wykonanie bardziej skomplikowanych operacji - i tu z pomocą przyjdzie nam tradycyjny laptop. Tablet może co prawda zastąpić laptopa w aspekcie komunikacji przez Internet, czy korzystania z zasobów multimedialnych, nie będzie jednak w stanie zastąpić nam wygody korzystania z tradycyjnej klawiatury i możliwości wykonywania skomplikowanych operacji.